Czytnik PocketBook Era [recenzja]

Skoro tu jesteś, to znaczy, że lubisz czytać i że albo zastanawiasz się nad zakupem czytnika eBooków w ogóle, albo nad zakupem nowego i szukasz informacji. Nie ważne, który z powodów Cię tu przywiódł. Jedno jest pewne. Dobrze trafiłeś/aś!

0

Osobiście bardzo lubię czytać książki, a jeszcze bardziej je kupować. Nie wiem dlaczego intensywniejsze jest to drugie. Jakoś tak mam, że gdy wchodzę do księgarni i widzę te wszystkie piękne okładki i pachnący papier, to nie mogę się powstrzymać. W naszej bibliotece znajduje się, na chwilę obecną, około 400 książek. Muszę tu dodać, że nasze mieszkanie ma tylko 45 metrów kwadratowych, a więc zabierają one sporą ilość miejsca. No i ciągle dochodzą nowe, a przestrzeni jakby coraz mniej. To jeden z powodów, dla których sięgnąłem po czytnik PocketBook Era. Drugim istotnym argumentem za jest to, że nasze główne zajęcie wiąże się z dość sporą ilością podróży. Nawet moja mama ostatnio powiedziała mi, że lubi czytać, ale w momencie, gdy wyjeżdża gdzieś na dwa miesiące i miałaby zabrać książki na cały ten okres, to albo musiałaby wziąć dodatkową torbę, albo zrezygnować z czytania. Dlatego też zabiera jedną, góra dwie książki, a resztę wolnego czasu spędza na grach na smartfonie, albo na Netfliczku. 😉 Sami więc widzicie, że kompaktowe urządzenie, które waży zaledwie 228 gramów jest idealnym rozwiązaniem.

PocketBook Era

Sam do tej pory dość sceptycznie podchodziłem do tego typu urządzeń. Byłem jedną z tych osób, które uważają, że czytając książkę, trzeba manualnie przekładać strony i wąchać papier. 🙂

Wszystko dlatego, że do tej pory nie miałem z takimi czytnikami do czynienia i nie wiedziałem co tracę. Czytnik okazał się dla mnie największym zbawieniem jeśli chodzi o lektury na studiach. Większość, a właściwie 99% z nich dostaję w formacie elektronicznym, a że nie lubię czytać na komputerze, to sobie je drukowałem, co nie jest zbyt ekologicznym rozwiązaniem. Teraz wrzucam teksty na czytnik i mam do nich szybki i wygodny dostęp. 

Wyświetlacz w PocketBook Era

Dodatkowo dzięki zastosowaniu w czytniki wyświetlacza E Ink Carta™ 1200 czyta się przyjemnie, zwłaszcza przed snem. Jak wiadomo, standardowe ekrany, czy to w laptopie, tablecie czy smartfonie, nie są zbyt dobre dla oczu, zwłaszcza wieczorem. Kolejnym plusem tego wyświetlacza jest to, że jest on podświetlany, dlatego nie ma konieczności czytania przy zapalonej lampce. Oczywiście jak na XXI wiek przystało, urządzenie obsługuje się za pomocą dotyku, a także przycisków, które w przypadku PocketBook Era znajdują się po prawej stronie. No i jeszcze najważniejsze. Wyświetlacz ma 7 cali, a więc jest nieco większy niż przeciętny, stosowany w czytnikach. Dla mnie rozmiar ten jest idealny i jakoś nie wiem, czy mniejszy by mi odpowiadał. Z kolei większy pewnie do czytania byłby jeszcze lepszy, ale do transportu już mniej. 

PocketBook

Rozmiar i pamięć

PocketBook Era ma następujące wymiary: 134,3 × 155 × 7,8 mm. Jest więc poręczny i z łatwością zmieści się w każdym plecaku i w większości torebek. Na upartego nawet w kieszeni kurtki, jeśli takowe są wystarczająco pojemne. 

Nasza wersja czytnika ma 16 GB pamięci, a biorąc pod uwagę, że średnio eBooki ważą 1 MB do około 5 MB, można w nim zapisać grubo ponad 3000 książek (To w przypadku 5 MB. Gdy książki ważą mniej, można zapisać ich nawet 16 tysięcy)!

Odtwarzanie audiobooków

Kolejną rzeczą o której trzeba wspomnieć jest możliwość odtwarzania audiobooków. Można ich słuchać bezpośrednio z urządzenia, ponieważ ma wbudowane głośniki, ale także łącząc się z zewnętrznymi głośnikami, słuchawkami czy samochodem za pomocą modułu Bluetooth. Czytnik ma również możliwość konwersji tekstu na mowę w jednym z 26 języków.

No dobrze. Mamy już czytnik w sypialni i w samochodzie, ale jeśli jesteś fanem/fanką czytania w wannie, to wiedz, że urządzenie ma standard wodoszczelności IPX8, a to oznacza, że można go zanurzyć w czystej wodzie na głębokości 2 metrów przez 60 minut, więc jak niechcący wpadnie do wody, to raczej nic mu nie będzie.

No i najważniejszym dla mnie atutem jest to, że bateria na jednym naładowaniu wytrzymuje nawet do miesiąca! Dla mnie nie ma nic gorszego niż latanie wszędzie z dziesięcioma ładowarkami i myślenie za każdym razem żeby każdego wieczora wszystko podładować. 

Troszkę o firmie PocketBook

Teraz dlaczego akurat PocketBook? Ponieważ są jednym ze światowych liderów w produkcji wysokiej jakości czytników eBooków, a także po części dlatego, że siedziba firmy znajduje się w Szwajcarii, a dokładniej w Lugano, które mieliśmy okazję odwiedzić w maju 2022 roku i mamy do tego miejsca sentyment. 😉 Swoją drogą piękne miejsce na siedzibę sobie wybrali.

jezioro Lugano
Jezioro Lugano w Szwajcarii

Podsumowanie

Chcąc podsumować moje przemyślenia na temat PocketBook Era wrzucam listę plusów i minusów tego urządzenia.

Na plus:

  • Kompaktowość
  • Waga
  • Długi czas pracy baterii na jednym ładowaniu
  • Pamięć
  • Wbudowane głośniki i możliwość odtwarzania audiobooków
  • Bluetooth
  • Podświetlany ekran
  • Przyjemne w dotyku, antypoślizgowe plecki
  • Sterowanie dotykiem i przyciskami
  • Wodoszczelność

Na minus:

  • Brak zapachu papieru
  • Brak pięknej okładki
  • Ciężko na nim o dedykację autora

Oczywiście te minusy to tak żartobliwie, bo właściwie nie widzę żadnych minusów posiadania takiego czytnika. Tak na upartego to można by napisać, że tworzywo sztuczne, baterie itp, ale przecież to nie butelka po szamponie, którą wyrzucamy po tygodniu, a ona później poniewiera się po świecie przez 1000 lat. Poza tym, jeśli sporo czytamy, to właściwie takie urządzenie pomaga dbać o ekologię, ponieważ zmniejsza się w ten sposób wycinkę drzew, ale też oszczędza się na emisji CO2, ponieważ transport ciężkich książek jest dużo bardziej wymagający.

No więc tak czy nie?

Osobiście zakochałem się w czytniku PocketBook Era i uważam, że jest to świetne urządzenie. Korzystam z niego regularnie, ale raczej nie odrzucę tradycyjnych książek. Myślę, że czytnik jest dobrym uzupełnieniem domowej biblioteki. 

Po czytnik sięgnij tu: PocketBook Era

Dla geeków, którym mało danych podrzucam też tabelkę ze specyfikacją.

KomponentCharakterystyka
Rodzaj ekranuE Ink Carta™ 1200
Rozdzielczość ekranu1264 x 1680
Rozmiar ekranu7”
DPI300
Odcienie szarości16
Interfejs dotykowyPojemnościowy, wielodotykowy
Podświetlenie przednie+ (SMARTlight)
Technologia HZO Protection™+ (IPX8)
ProcesorDual Core (2x1GHz)
RAM1 GB
Wbudowana pamięć*16 / 64 GB (dwa warianty)
AkumulatorLitowo-polimerowy, 1700 mAh, do jednego miesiąca użytkowania bez konieczności ładowania**
G-sensor+
Czujnik zamknięcia okładki+
Wi-Fi+
Bluetooth+
USBUSB typu C
Głośniki+
Wymiary134,3 × 155 × 7,8 mm
Waga228 g
Kolorysłoneczny miedziany, gwiezdny srebrny
W zestawieCzytnik, kabel USB C, audio-adapter USB C, instrukcja, gwarancja, opakowanie
System operacyjnyLinux 3.10.65
Obsługiwane formaty e-booków (bez konwersji)ACSM, CBR, CBZ, CHM, DJVU, DOC, DOCX, EPUB, EPUB(DRM), FB2, FB2.ZIP, HTM, HTML, MOBI, PDF, PDF (DRM), PRC, RTF, TXT
Obsługiwane formaty obrazówJPEG, BMP, PNG, TIFF
Obsługiwane formaty dźwiękówMP3, OGG
Obsługiwane formaty audiobookówM4A, M4B, OGG, OGG.ZIP, MP3, MP3.ZIP
Konwersja tekstu na mowę (Text-to-Speech)Angielski, (darmowa dostępność 25 innych opcji językowych na www.pocketbook.pl)
SłownikiABBYY Lingvo® (24 opcje językowe), włoski (Wikitionary), hiszpański (Wikitionary),  Webster’s Dictionary 1913
Usługi internetoweReadRate, Dropbox, Send-to-PocketBook, PocketBook Sync, PocketBook Cloud
AplikacjeLegimi, księgarnia, biblioteka książek, odtwarzacz audiobooków, odtwarzacz audio, przeglądarka Internetu, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, galeria zdjęć
* pojemność może różnić się w zależności od konfiguracji oprogramowania
** czas pracy baterii i parametry podane powyżej mogą różnić się w zależności od sposobu użytkowania, ustawień oraz aktywności połączenia bezprzewodowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *