W Niemczech największe skupisko wieżowców jest we Frankfurcie nad Menem. Wśród 20 najwyższych drapaczy chmur Niemiec aż 18 znajduje się właśnie we Frankfurcie. Dlatego jego biznesowe centrum często określane jest mianem Mainhattanu od słów Manhattan i Main, czyli po niemiecku Men (rzekła przepływająca przez miasto). W zeszłym roku oddano do użytku dwa nowe wieżowce mające 145 i 179 metrów. Frankfurt jednak nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i wciąż planuje budowę kolejnych wież. Poniżej prezentujemy dwanaście najwyższych, uszeregowanych od najniższej do najwyższej. W przypadku miejsca dziewiątego i czwartego lokatę zajmują dwa budynki ponieważ mają tą samą wysokość. Wszystkie budynki sfotografowaliśmy własnoręcznie, co było nie lada wyczynem, bo była szósta rano, a dwa stopnie nie zachęcały do spacerów. No to lecimy.
10. Silberturm 166 metrów
Jürgen Ponto Platz 1
Do 1990 roku najwyższy budynek Niemiec. Początkowo siedziba Dresdner Bank, później wprowadziła się tutaj Deutsche Bahn ze swoim działem IT. W 2009 roku zaczęła się, trwająca 3 lata, kuracja odmładzająca budynku, jednak z zachowaniem pierwotnej fasady z 1978 roku. Początkowo na 31 piętrze znajdował się basen, jednak po remoncie zamieniono go na salę konferencyjną. Budynek, a dokładniej jego winda zagrała w niemieckim thrillerze Abwärts. Po jej awarii, w środku, zostały uwięzione cztery osoby. Dochodzi między nimi do konfliktu w wyniku którego jedna z nich spada na dno szybu windy.
9. Taunusturm i Opernturm po 170 metrów
Taunus Tor 1-3, Bockenheime Landstrasse 2-4
Taunusturm jest całkiem nowy, ma dopiero siedem lat. Plany powstania wieżowca sięgają jednak już 1998 roku, jednak światowy kryzys finansowy z 2001 zastopował na kilka lat wszystkie większe, frankfurckie projekty. Początkowo w jednej wieży miały być biura i mieszkania, jednak w ostatecznym projekcie pojawiły się dwie osobne wieże: jedna biurowa, druga mieszkalna, połączone ze sobą. Miasto Frankfurt wydało zgodę na budowę tylko pod warunkiem, że w kompleksie znajdą się również mieszkania, aby zapobiec wymieraniu centrum miasta. Wieżowiec wzniesiono bez podpisania wstępnych umów z przyszłymi najemcami ,to znaczy oferta wynajmu pojawiła się dopiero po zakończeniu budowy.
Opernturm stojąca w spektakularnym miejscu, tuż obok opery, została zaprojektowana przez tą samą, amerykańską firmę, która stworzyła Sony Center – główny budynek na Placu Poczdamskim w Berlinie, z charakterystycznym, zmieniającym barwy w zależności od pogody, dachem. W 2010 wieżowiec sprzedano za astronomiczną sumę 550 milionów euro spółce, należącej do rządu Singapuru. Wcześniej, w jego miejscu stał jeden z pierwszych wieżowców Frankfurtu Zürich Haus. Do 1996 znajdował się pod ochroną konserwatora zabytków, jednak zdecydowano, że jednak nie jest zabytkiem i już 6 lat później zburzono go. W holu wejsciowym, wisi dzieło nowojorskiego artysty. Na używanym żaglu został namalowany krwawiący czarną krwią biały wieloryb, a tuż obok niego czarny łabędź. W świecie finansów czarny łabędź oznacza niespodziewane wydarzenie, które powoduje negatywne, ekonomiczne konsekwencje. Znaczenia ekonomicznego białego wieloryba nie znalazłem.
8. Grand Tower 180 metrów
Europa Allee 2
Najwyższy budynek mieszkalny Niemiec powstał w zeszłym roku. Średnia cena metra kwadratowego wyniosła 8700 euro, najdroższego, dwupoziomowego apartamentu za 9,1 miliona euro nie sprzedano w momencie ukończenia budynku, ale był to wyjątek. Spośród 413 mieszkań nabywców nie znalazły, poza nim, tylko 4 mieszkania. Na wysokości 141 metrów znajduje się tzw. Sunset Deck, wyłącznie dla mieszkańców. Wieżowiec określa się „wieżą dla bogatych” i krytykowany jest za brak mieszkań ze średniej półki cenowej i socjalnych. A wszystko to dzieje się w mieście, w którym brakuje aktualnie 50 tysięcy mieszkań i pomimo że od 2014 roku istnieje specjalna ustawa, która wymaga by w każdym dużym projekcie 30% mieszkań było przeznaczone na wynajem. Co więcej ma być ona zaostrzona i wśród tych 30% połowa ma stanowić mieszkania socjalne. Druga połowa ma mieć średniej wielkości czynsze, które nie mogą być podnoszone o więcej niż 1 procent rocznie. Jak widać wobec prawa są równi i równiejsi.
7. Europejski Bank Centralny 185 metrów
Sonnemannstrasse 20
Nowa siedzibą Europejskiego Banku Centralnego wybudowano siedem lat temu, a w jej skład, oprócz wieży, wchodzi również zabytkowa hala targowa z 1928 roku. W dniu otwarcia budynku doszło do starć policji z protestantami występującymi przeciwko polityce banku. Rannych zostało 150 osób.
6. Trianon 186 metrów
Mainzer Landstrasse 16-24
Powstał w 1993 roku, a jego charakterystyczną częścią jest odwrócona piramida na szczycie. To pierwszy w Niemczech budynek z nowego typu betonu tzw. wysokowytrzymałego, produkowanego z np. granitu lub bazaltu. Trzy lata temu sprzedano go konsorcjum z Korei Południowej. Trianon stoi na działce, która od najdawniejszych czasów należała do różnych bankierów, głównie żydowskiego pochodzenia.
5. Omniturm 190 metrów
Grosse Gallusstrasse 16-18
Ten wieżowiec powstał zaledwie dwa lata temu, a jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Omnis czyli każdy, co ma symbolizować połączenie pracy i mieszkania w jednym budynku. Jego cechą charakterystyczną jest wcięcie, w połowie wysokości, tak jak gdyby ktoś przekręcił górną część, względem dolnej. Umożliwiło to zaprojektowanie w tym miejscu tarasów dla części mieszkalnej. Budynek zaprojektowano zgodnie z tzw. nową filozofią pracy, w której to pracownik jest w firmie najważniejszy, a pracodawca mając do niego pełne zaufanie wierzy, że będzie podejmował wyłącznie dobre dla firmy decyzje. Przez to należy zawsze o niego dbać. Dlatego każde mieszkanie ma mieć optymalne połączenie z powierzchnią biurową.
4. Tower 185, Maintower po 200 metrów
Friedrich Ebert Anlage 35-37, Neue Mainzer Strasse 52-58
Tower 185 ma 10 lat i jest niemiecką siedzibą Pricewaterhaus Coopers, koncernu zajmującym się min. doradztwem podatkowym i badaniami gospodarki. Jego projektanci zadbali o to żeby maksymalna liczba miejsc pracy była w pobliżu okien, a wszystkie one otwierały się szeroko, co w tak wysokich budynkach jest rzadkością. Nazwa wieżowca nawiązuje do tego, że w pierwotnych planach miał mieć „tylko” 185 metrów.
Drugim wieżowcem, który ma 200 metrów (z masztem 240) jest Main Tower. Jeżdżące w nim z prędkością 7 metrów na sekundę windy, należą do najszybszych w Niemczech. Na szczycie znajduje się taras widokowy a na 53 i 54 piętrze najwyżej położona siłownia w Niemczech. Po zamachach na WTC przez na wiele miesięcy zamknięto taras widokowy, aż do momentu kiedy zamontowano na parterze specjalne bramki, podobne do tych na lotnisku. Z masztu nadaje wiele stacji radiowych min. You fm i hr.
3. Westend Strasse 1 208 metrów
Westend Strasse 1
Szczyt wieżowca zakończony jest półokręgiem, który wystaje na ponad 11 metrów od fasady. Ma to symbolizować to, że Frankfurt był miastem koronacyjnym Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Zimą ogrzewa się go, aby przeciwdziałać powstawaniu sopli, które mogłyby zagrażać przechodniom, lub autom. Pomimo tego, często główne wejście i plac zimą często zamyka się ze względu na niebezpieczeństwo spadającego lodu. Projekt wzorowany jest na wieżowcu, stojącym w pobliżu izraelskiego Tel Avivu.
2. Messeturm 256 metrów
Friedrich Ebert Anlage 49
Dziś drugi najwyższy budynek UE, w momencie powstania w 1991 był najwyższy. Trwało to jednak tylko 6 lat, bo pierwszeństwo musiał oddać Commerzbankowi. Na szczycie znajduje się 36 metrowa piramida, w której wnętrzu znajdują się różne instalacje. Miejscowi nazywają go ołówkiem. Po zamachu w WTC w 2001 roku rozpoczęła się wyprzedaż przez inwestorów wieżowców o charakterystycznych kształtach. Dotknęło to również „ołówka”, którego sprzedano amerykańskiemu towarzystwu inwestycyjnemu.
W dniu zamachu w 2001 roku również ewkuowano również Messeturm, podobnie dzień później w wyniku, tym razem, fałszywego alarmu bombowego. Dwa lata później budynek ponownie ewakuowano po tym jak motolotnia przez dwie godziny krążyła nad miastem, a jej pilot groził skierowaniem maszyny na wieżowiec byłej siedziby Europejskiego Banku Centralnego. W budynku siedzibę ma wiele renomowanych instytucji np. Goldman Sachs, Reuters lub konsulat Japonii. Ma on, jako jedna z czterech budowli w Niemczech, własny kod pocztowy. Jego kształt inspirowany był wieżowcem Bank of America w Atlancie.
1. Commerzbank 259 metrów
Grosse Gallusstrasse 17-19
65 piętrowy najwyższy budynek UE – właśnie wyprzedził go Warsaw Spire w Warszawie) zaprojektował światowej sławy architekt Sir Norman Foster. Siedzibę Commerz Banku w 2016 roku sprzedano konsorcjum Samsung Life Insurance, dlatego może pozostać w budynku tylko do 2031 roku. Wieża stoi na 111 betonowych palach wbitych w ziemię prawie na 59 metrów i zawiera dwa razy więcej stali niż wieża Eiffla. Ma kształt trójkąta, którego środek jest pusty, a na różnych poziomach znajduje się 9 tematycznych ogrodów, w których rosną zupełnie inne rośliny. Szczególną wagę przy projektowaniu przywiązano ekologicznym rozwiązaniom. W toaletach dostępna jest wyłącznie zimna woda, klimatyzacja odbywa się za pomocą wody, a cały budynek opłata sieć transportująca dokumenty między piętrami, aby niepotrzebnie nie jeździć windami. Na parterze znajduje się kasyno dla pracowników oraz ogólnodostępna restauracja.
Spora dawka pomocnych informacji i fotorelacja, która zachęca do odwiedzenia tego miejsca. Pozdrawiamy!
Nie Warsaw Spire a Varso Tower *
Zgadza się, chodziło o Varso. pozdrawiamy!