Octopus Card – sposób na płatności w Hongkongu

Co to jest Octopus Card? Octopus Card to taki plastikowy „bilet” miesięczny/roczny/wieczny (w zależności jak dbamy 😛 ). Jest to nie tyle bilet, co karta, którą dokonujemy płatności za przejazd metrem (MTR), autobusem, taksówką czy promem, ale również za pomocą tej karty, zapłacimy za zakupy w takich sklepach jak: 7-Eleven, Circle K, Wellcome, Park’n’Shop, w […]

0

Co to jest Octopus Card?

Octopus Card to taki plastikowy „bilet” miesięczny/roczny/wieczny (w zależności jak dbamy 😛 ). Jest to nie tyle bilet, co karta, którą dokonujemy płatności za przejazd metrem (MTR), autobusem, taksówką czy promem, ale również za pomocą tej karty, zapłacimy za zakupy w takich sklepach jak: 7-Eleven, Circle K, Wellcome, Park’n’Shop, w McDonald’s i wielu, wielu innych.

Jest to dobra opcja, by nie nosić ze sobą wiele gotówki, ale też by nie płacić prowizji od płatności kartą płatniczą, czy kredytową.

Kartę „Ośmiorniczkę” można zakupić, na każdej stacji metra, albo (jak to było w naszym przypadku) na lotnisku. Za kartę pobierana jest kaucja w wysokości 50 dolarów hongkońskich, która zwracana jest, gdy oddamy kartę. Jest kilka rodzajów kart Octopus: standardowa (dla dzieci od 3-11 lat, dla dorosłych oraz dla rencistów), spersonalizowana, są karty specjalne i karty sim z funkcją płatniczą. My wybraliśmy najzwyklejszą.

Jak działa karta?

Kartę możemy doładować w automatach, w wyżej wymienionych sklepach i na stacjach metra. Płacimy, przykładając kartę do czytnika. Zapłacone jest wtedy, gdy usłyszymy charakterystyczne „piknięcie”. Co ciekawe, gdy doładowywaliśmy karty w 7-eleven, tego piknięcia nie było, przez co nie miałem pewności czy karta została doładowana, czy nie. W razie „w”, zawsze bierzcie paragon.

Należy pamiętać, iż mimo tego, że kartą Octopus możemy zapłacić w wielu miejscach w Hongkongu, to jednak nie jest ona akceptowana wszędzie. Mimo to polecamy nabyć taką kartę. Wtedy w łatwy i szybki sposób można zapłacić za jedzenie w restauracji czy markecie.

 

Więcej informacji na temat kart znajdziecie tu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *