W poprzednim poście napisałem o tym, jak w ogóle znaleźliśmy się w Koszycach i co tam robiliśmy. Dziś dzielę się z Tobą naszą listą atrakcji, które trzeba zobaczyć będąc w tym pięknym, niedocenionym mieście. Koszyce nie są wielkim miastem, a więc wszystkie te rzeczy, można zobaczyć nawet w jeden dzień, chociaż polecam wybrać się tam na minimum dwa. Miłego zwiedzania.
Co zobaczyć w Koszycach?
1. Kaplica św. Michała
Zbudowana w XVI wieku na cmentarzu, który został przeniesiony pod ziemię do ossuarium. Archanioł Michał towarzyszy zmarłym na drodze do wieczności oraz waży ich dobre uczynki, by sprawdzić czy są godni pójścia do nieba. Prawdopodobnie z tego powodu kaplicę nazwano na jego cześć. W XVII wieku resztę terenu cmentarza zamieniono w park, a ciekawostką jest to, że ciała zmarłych pochowano na głębokości 8 metrów.
2. Katedra Świętej Elżbiety
Największa świątynia katolicka na Słowacji. Jest też najdalej wysuniętą na wschód gotycką katedrą w Europie. Budowę rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku, a zakończono na początku XVI. W krypcie pochowane są szczątki Franciszka II Rakoczego, który był największym węgierkim magnatem początku XVIII wieku. Był pro pro wnukiem Stefana Batorego, bratanka króla polskiego.
3. Wieża Urbana
Wzniesiona w XIV wieku pełniła funkcję wolnostojącej dzwonnicy dla Katedry Świętej Elżbiety. W jej wnętrzu znajduje się ważący siedem ton dzwon poświęcony św. Urbanowi, patronowi winiarzy. Obecnie w wieży zainstalowana jest kopia oryginalnego dzwonu, ponieważ ten został zniszczony w trakcie pożaru w 1966 roku. Został on jednak poskładany i umieszczony przed wieżą.
Ciekawostką jest to, że w ściany zewnętrzne budynku wmurowano 36 nagrobków. Większość pochodzi z XIV i XV wieku jednak jeden jest datowany na wiek IV. Przypisuje mu się pochodzenie z czasów Cesarstwa Rzymskiego.
4. Śpiewająca Fontanna
O każdej pełnej godzinie odbywa się pokaz fontanny bijącej w rytm muzyki. W nocy pokaz jest dodatkowo wzbogacony kolorowym podświetleniem. Obok fontanny stoi carillon w kształcie drzewa. Ma 23 dzwonki, które grają poruszane przez wiatr.
5. Levoca House / Dom Lewoczy
Najstarsza tawerna na Słowacji oraz najstarszy budynek tego rodzaju w Europie. Wybudowany został w XV wieku. Dawniej tawerna była bardzo popularna wśród węgierskich elit.
6. Dom żebraka
Wybudowany w XIV. Na jego szczycie znajduje się rzeźba przedstawiająca żebraka i zarazem pierwszego właściciela kamienicy, który uchyla kapelusza darczyńcom, którzy złożyli się na jego piękny dom. Tak głosi legenda.
7. Immaculata – Kolumna – Pomnik Maryi Panny
Słup morowy z XVIII wieku – wzniesiony w podzięce Matce Bożej za pomoc w walce z epidemiami. Często spotykany na Słowacji. Figurki na kolumnie symbolizują unoszące się do nieba dusze. Legenda głosi, że pod pomnikiem znajdują się relikwie św. Walentego.
8. Pałac Andrassyego
Wybudowany w XIX wieku. Należał do najważniejszych i najbardziej wpływowych rodzin arystokratów węgierskich.
9. Rotunda
A właściwie baszta, która jest częścią fortyfikacji z XV wieku.
10. Tabacka Kulturfabrik
Centrum kulturalne zlokalizowane w dawnej, rewitalizowanej fabryce tytoniu. Wewnątrz znajduje się kino, przestrzeń koncertowa, galerie, restauracje, bar z lokalnymi piwami i kawiarnie.
11. Pas rzemieślniczy / Ulica rzemieślnicza – Hrnčiarska / Garncarska
Najbardziej malownicza uliczka w mieście. Można tu zobaczyć świat starych rzemiosł. Jest kowal, piekarz, garncarz, zielarz, szewc, tapicer, rzeźbiarz, sklep z kamieniami i restauracja. Istnieje również możliwość obejrzenia pracy w warsztacie kowala lub garncarza.
Nazwa ulicy po raz pierwszy pojawia się na mapie w 1834. Pomimo nazwy „garncarska” nie wiadomo, czy znajdowały się przy niej głównie zakłady garncarskie. Faktem jest, że garncarze byli bardzo potrzebni w mieście w XIX wieku, ponieważ prawie wszystkie przybory kuchenne były w tym czasie wykonane z ceramiki, jednak miały one stosunkowo krótką żywotność. Ceramika użytkowa była sprzedawana w dużych ilościach i była bardzo tania. W tym miejscu znajdywały się również domy publiczne, w których świadczono usługi seksualne dla biedniejszej klienteli.
12. Pałac Jakuba
Pałac rodem z baśni braci Grimm, był własnością koszyckiego budowniczego Petra Jakaba, który zaprojektował również Teatr Państwowy i Muzeum Wschodniosłowackie. Na pałacu Jakuba znajdują się kamienne gargulce z katedry św. Elżbiety, które były sprzedane podczas jej remontu. Od kwietnia 1945r. był tymczasową siedzibą prezydenta Republiki Czechosłowackiej – Edwarda Benesza. Niestety podziwiać go można tylko z zewnątrz.
13. Most Lasky / Most zakochanych
Obecnie znajduje się na nim niespełna 3000 kłódek. Podobne mosty można znaleźć prawie w każdym większym mieście, jednak wiele z nich zmaga się z poważnym zagrożeniem statyki ze względu na ciężar kłódek. Tradycja ta wywodzi się prawdopodobnie z Chin, gdzie mieszkańcy zawieszali symbole miłości na murze chińskim. Teoretycznie kluczyk z takiej kłódki powinno wrzucić się do płynącej pod mostem rzeki, co w tym przypadku nie jest najlepszym pomysłem, bo pod tym mostem nie ma rzeki. Zakochani muszą znaleźć inne rozwiązanie na pozbycie się klucza.
14. Synagoga na Puskinovej ulici
Zbudowana w pierwszej połowie XX wieku z inicjatywy i funduszy bogatych, ortodoksyjnych Żydów. Obecnie jest największą, czynną synagogą na Słowacji. Na jej elewacji znajduje się tablica upamiętniająca 12 tysięcy koszyckich Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Na ścianach wnętrza synagogi są napisane ołówkiem odniesienia do Żydów zgromadzonych tam przed transportem do obozów koncentracyjnych.
15. Haluskaren
Haluskaren to bar specjalizujący się w haluszkach. To takie kluski lane z ziemniaków, tradycyjnie podawane z bryndzą i skwarkami. Pychota! Poza haluszkami znajdziecie tam również pierogi, które też są świetne, a wszystko to w bardzo rozsądnych cenach. Jest to miejsce, które serdecznie polecamy.
M.