Opole – Top 10 atrakcji

Jak obiecałem w poprzednim poście o Opolu, tak czynię, i oto podaję wam listę dziesięciu atrakcji Opola, które udało nam się zobaczyć. Kolejność nie jest przypadkowa, ale jednocześnie numer na liście nie oznacza, że dane miejsce jest lepsze czy gorsze. Jest to lista zrobiona w kolejności zwiedzania i właściwie można zacząć z której strony się […]

2

Jak obiecałem w poprzednim poście o Opolu, tak czynię, i oto podaję wam listę dziesięciu atrakcji Opola, które udało nam się zobaczyć. Kolejność nie jest przypadkowa, ale jednocześnie numer na liście nie oznacza, że dane miejsce jest lepsze czy gorsze. Jest to lista zrobiona w kolejności zwiedzania i właściwie można zacząć z której strony się chce. W naszym przypadku było tak, że zaczęliśmy od Kubusia, a potem szliśmy od końca, do góry listy.

Proszę uprzejmie. Nie dziękujcie. 😉

Co zobaczyć w Opolu?

 

1. Bar mleczny „Kubuś”

To najsłynniejszy bar mleczny w Opolu. Kolejki do niego ustawiają się już na pół godziny przed otwarciem (czasem). Podają tam tradycyjne, domowe jedzenie, które robią od lat według tych samych przepisów. Także od końca lat 90 tych nie zmienił się wystrój lokalu, za co daję im olbrzymi PLUS. Z jedzeniem nie próbują też eksperymentować. Bo i po co? Każdy i tak przychodzi w takie miejsce na pierogi, pomidorową i schabowego. Super miejsce, które z czystym sumieniem możemy polecić każdemu. Dosłownie każdemu, ponieważ przychodzą tam przeróżni ludzie, różnych klas społecznych i w każdym wieku.

2. Lama Czerwona

Jedna z kilku lam w mieście. Są to figury związane z Festiwalem Filmowym Opolskie Lamy. Jest to największy festiwal w mieście, a lamy zostały pomalowane przez opolskich artystów. Cała akcja nosi nazwę „Lamowanie”

3. Ratusz

Ratusz wzniesiono w 1864 roku i na początku wyglądał nieco inaczej. W 1740 roku dobudowano wieżę z cebulastą kopułą, która spłonęła w roku 1818. Wieżę odbudowano, jednak podczas prac remontowych w latach 60. XVIII wieku poważnie naruszono jej konstrukcję i konieczna była jej rozbiórka. W tym samym czasie wzniesiono nową wieżę, wzorowaną na pałacu Vecchio we Florencji. Ta z kolei runęła podczas kolejnych prac remontowych, a właściwie rozbiórkowych, bo rozbierali wówczas przybudówki ratusza. Natychmiast wzniesiono nową, prawie taką samą, tylko 5 metrów wyższą. Ostatnia wieża przetrwała nawet II wojnę światową.

4. Aleja Gwiazd Piosenki Polskiej

Tuż obok ratusza jest Aleja Gwiazd Piosenki Polskiej, którą zaczęto tworzyć w 2004 roku. Swoje gwiazdy mają tu m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Beata Kozidrak, Marek Grechuta, Anna Jantar, Ania Wyszkoni i Kayah.

5. Pomnik Kazimierza I Opolskiego

Pomnik Księcia Kazimierza I Opolskiego, założyciela miasta, który postawiono w 2018 roku z okazji 800-lecia Opola, obchodzonego w roku 2017.

6. Klasztor Franciszkanów

Franciszkański dom zakonny w Opolu wybudowany w XIII i XIV wieku. Opole było trzecim miastem w Polsce, zaraz po Wrocławiu i Krakowie, w którym Franciszkanie założyli klasztor.

7. Opolska Wenecja

To szereg kamienic nad prakorytem Odry nazywanym dziś Młynówką. Nazwa pochodzi od stojących nad brzegiem młynów, zamkowym i miejskim, które zaopatrują miasto w mąkę.

8. Wieża Piastowska

Jest jednym z najstarszych zabytków architektury obronnej w Polsce i należała do nieistniejącego już Zamku Piastowskiego, który rozebrano w XX wieku (1928) ze względu na to, że był bardzo kosztowny w utrzymaniu i mało użyteczny. Wieżę można zwiedzać od pn-pt od 9-17, a w weekendy od 11 do 16.

9. Amfiteatr

Amfiteatr powstał w miejscu, w którym powstać miało muzeum najstarszej osady w Opolu. W trakcie prac budowlanych, archeolodzy odnaleźli bardzo dobrze zachowane drewniane konstrukcje budynków i mimo ich dzielnej walki o to miejsce, zdecydowano się jednak postawić na nim Amfiteatr Tysiąclecia, na którym od 1963 roku odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. 

10. Most Groszowy

Wybudowany w 1894 roku most, jest w całości wykonany ręcznie. Na początku za przejście przez most pobierana była opłata w wysokości jednego grosza i stąd jego nazwa. Dziś nazywany jest również zielonym mostkiem oraz mostem zakochanych, ponieważ zakochani wieszają na nim swoje kłódki. 

Tyle udało nam się zobaczyć będąc w Opolu kilka godzin. Zapewne jest takich miejsc dużo więcej, więc jeśli znasz jakieś ciekawe miejsce, czy to historyczne, czy też nie (mogą być też ciekawe bary albo knajpy), daj znać w komentarzu. Skorzystamy przy następnej wizycie.

M.

2 Comments

  1. Marcin

    Staw Zamkowy
    Wyspa Bolko z Klubokawiarnią Laba.
    Plac Daszyńskiego z fontanną Ceres
    Bulwary nad Młynówką

    Nigdy nie byłem w „Kubusiu”.

    1. innastrefa.pl

      To mamy listę na następny raz. A Kubusia polecamy. Fajny klimat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *