Paryż – poza turystycznym szlakiem

Paryż to nie tylko Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr czy Notre Dame. Wiadomo, to nie jest aż tak małe miasto, a żeby zobaczyć główne i najbardziej znane atrakcje, trzeba poświęcić na zwiedzanie przynajmniej dwa, trzy dni. O znanych miejscach w Paryżu już pisałem (tu znajdziesz wszystkie wpisy), a teraz przyszła pora na te mniej oczywiste, […]

3

Paryż to nie tylko Wieża Eiffla, Łuk Triumfalny, Luwr czy Notre Dame. Wiadomo, to nie jest aż tak małe miasto, a żeby zobaczyć główne i najbardziej znane atrakcje, trzeba poświęcić na zwiedzanie przynajmniej dwa, trzy dni. O znanych miejscach w Paryżu już pisałem (tu znajdziesz wszystkie wpisy), a teraz przyszła pora na te mniej oczywiste, niepopularne miejsca. Oto lista czternastu nieznanych atrakcji prosto ze stolicy Francji.

Paryż

1. Marché d’Aligre / Beauvau

Zaczynamy od targu. Jeśli lubicie świeże warzywa, owoce, a przede wszystkim pyszne, francuskie sery w dobrej cenie, to będzie to odpowiednie miejsce. Dodatkowo odbywa się tam czasem targ staroci i można tam wyhaczyć niezłe cacuszka takie jak antyczne meble, lampy czy wazy.

Marche
Targ

2. Instytut Świata Arabskiego

To genialny budynek znajdujący się niedaleko katedry Notre Dame, którego elewacja pokryta jest panelami szklano – metalowymi. Ich kształty przypominają przysłonę obiektywu. Bardzo ciekawa architektura.

Instytut

3. Collège of Bernardins

Jeżeli lubicie klimaty Galadrieli lub Harry’ego Pottera, to spodoba wam się to miejsce. Jest to budynek dawnego kolegium cystersów.

Paryż

4. Saint-Jacques Tower

Ostatni fragment gotyckiego kościoła Św. Jakuba również znajduje się w pobliży katedry Notre Dame, a dokładniej po prawej stronie rzeki.

Wieża

5. 59 Rivoli

Pod numerem 59 przy Rue de Rivoli znajduje się kamienica, która już z zewnątrz zwraca naszą uwagę. Mieszkania w jej wnętrzu zostały zamienione na pracownie artystyczne. Na każdym piętrze, swoje atelier ma inny artysta. Malarze, rzeźbiarze, graficy. Całe wnętrze to jedna, wielka galeria, a zwiedzać można całkowicie za darmo. Można podejść do każdego artysty, podpatrzeć jak pracuje, porozmawiać czy kupić unikatowe dzieło sztuki.

59 Rivoli
schody
oczy

6. Marché des Enfants Rouges

Kolejny targ na naszej liście, który warto odwiedzić. Poza standardowymi stoiskami, jest też sporo straganów z jedzeniem z całego świata. To chyba główny powód, by odwiedzić ten targ. My wybraliśmy pyszne ciabatty na stoisku „Miam Miam”. Chrupiąca bułka, delikatna szynka, cudowny ser Cantal, sałata, awokado, oliwa z oliwek, a to wszystko zapieczone. Aż na samą myśl cieknie ślinka.

Marche des Enfants Rouges

7. Les Deux Plateaux

To podwórko, w którym znajduje się instalacja artystyczna znana jako kolumny Burena. To genialne miejsce na sesję zdjęciową. Niestety my dotarliśmy tam bardzo późno i podwórko już było zamknięte. Następnym razem, gdy będziemy w Paryżu, koniecznie wybiorę się tam na zdjęcia.

kolumny burena
kolumny

8. Galerie Vivienne

Jest to przepiękny, zadaszony pasaż w centrum Paryża. Ma 176 metrów długości, 3 szerokości, a w 1976 roku został wpisany na listę zabytków. Dawniej znajdywały się w galerii prestiżowe butiki, jednak te najbardziej znane marki, po rewolucji Haussmanna, przeniosły się na Pola Elizejskie, a sam pasaż nieco stracił przez to na atrakcyjności. Nie zmiana to faktu, że jest to architektoniczna perełka warta uwagi.

Vivienne
galeria

9. Passage Jouffroy

Kolejny pasaż, podobny do poprzedniego, jednak ten przypominał mi trochę ulicę pokątną, z tym że wszystko w nim jest raczej proste. 😉

ulica pokątna
pasaż

10. Pigalle Basketball

Charakterystyczne boisko do koszykówki znajduje się przy 17 Rue Duperré. To kolejne miejsce na super zdjęcia, pod warunkiem, że będzie otwarte, gdy tam pójdziecie. My tego szczęścia nie mieliśmy i musieliśmy fotografować zza ogrodzenia.

pigalle

11. Kościół Saint Augustin

Monumentalna świątynia zbudowana w czasie wielkiej przebudowy w XIX wieku.

kościół

12. Kościół de la Madeleine

Katolicka świątynia, która wygląda jak przeniesiona z Grecji. Piękna i monumentalna. Wiesz co jest najlepsze, że w jej pobliżu znajduje się cukiernia Ladurée, w której mają jedna z najlepszych makaroników w mieście. Co prawda najtańsze nie są, ale zdecydowanie warto zapłacić za nie ciut więcej.

Paryż
cukiernia
Wnętrze cukierni Ladurée

13. Square Rapp

Paryż, samo centrum miasta, a w nim małe podwórko otoczone pięknymi kamienicami. To chyba najbardziej nieoczywisty punkt z widokiem na wieżę Eiffla.

eiffel
Paryż

14. Bouillon Chartier

Tym razem jest to restauracja, która jest atrakcją samą w sobie, ale na jej temat rozpisywał się nie będę, gdyż o Chartier jest już osobny post, który możesz przeczytać tutaj.

Ach jak ja uwielbiam Paryż 😉

M.

3 Comments

 1. FUKO

  Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż 🙂 Pozdrawiamy!

 2. Eva Kurkjian

  Bonjour,
  mieszkam w Paryzu od dawna, ale wiele miejsc jest mi nieznanych!
  Bardzo ciekawy post i nie czesty w swoim rodzaju na stronach polsko – francuskich.
  Merci
  Eva Kurkjian

  1. Michał Bator

   Bardzo nam miło i dziękujemy za te słowa. Taki by cel tego posta: pokazać inną stronę Paryża, nieznaną nawet dla samych mieszkańców. Fajnie, że chociaż po części się to udało i wiele osób pisze, że nigdy nie widziało tych miejsc. Życzymy odkrywania dalszych zakamarków tego pięknego miasta, z dala od typowo turystycznych atrakcji. Pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *