Perełki Niemiec – Merseburg

Zapewne większość z Was nigdy nie słyszała o tej miejscowości i ja również bym o niej nie słyszał, gdyby nie wyjazd służbowy do Merseburga. Jak się okazuje, fajnie jest poznawać takie małe i nietypowe miejscowości, zwłaszcza gdy te, tak jak Merseburg, swoją historię poniekąd związaną mają z naszym pięknym, polskim krajem. Merseburg ma nieco ponad […]

0

Zapewne większość z Was nigdy nie słyszała o tej miejscowości i ja również bym o niej nie słyszał, gdyby nie wyjazd służbowy do Merseburga. Jak się okazuje, fajnie jest poznawać takie małe i nietypowe miejscowości, zwłaszcza gdy te, tak jak Merseburg, swoją historię poniekąd związaną mają z naszym pięknym, polskim krajem.

Merseburg ma nieco ponad 33,4 tysiąca mieszkańców i może nie jest głównym celem podróży po Niemczech, ale za to niedaleko leżący Lipsk już tak, a więc jeśli macie dzień wolny będąc w Lipsku, albo mieszkacie niedaleko i nigdy wcześniej tam nie byliście, to jest to doskonałe miasteczko na jednodniowy wypad z rodziną czy znajomymi.

Deptak
Kościół st. Maximi
urokliwe uliczki
Widok z mostu na pałac

Kilka suchych faktów:

Merseburg liczy sobie ponad 1000 lat, leży u ujścia rzeki Geisel do Soławy w Saksonii-Anhalt. Miasto było siedzibą królów i jest jednym z najstarszych miast w Niemczech. Bywali tam nawet nasi władcy. M.in. Bolesław I Chrobry, Mieszko II, Kazimierz Odnowiciel czy Bolesław III Krzywousty.

Merseburg posiada też tablicę upamiętniającą króla Polski Augusta III. Takie to ciekawostki.

Dodam, że miasto jest bardzo urokliwe, ma piękną, starą architekturę, dużo zieleni i w ogóle jest klimatyczne. 😉

A co nam oferuje Merseburg do zwiedzenia?

Katedra św. Jana i św. Wawrzyńca

Zamek, jak wiele osób go nazywa, choć właściwie jest to pałac (Dla zmyłki zamek w drzwiach po niemiecku to Schloss, pałac również, a więc Polacy tłumaczą to dosłownie i wychodzi „zamek”, choć zamek po niemiecku to Burg. Takie oto zawirowania językowe).

Pałac

Renesansowy ratusz, kościół st. Maximi, Tiefer Keller, czyli stare piwnice, które można zwiedzać, i które niestety były zamknięte gdy tam byłem. Generalnie w miasteczku jest co oglądać. Jest bardzo dużo zabytków, piękne jezioro, wspaniałe domu, a i spacer nad rzeką jest atrakcją samą w sobie z tymi pięknymi widokami.

Urząd stanu cywilnego
Pałac w ogrodach

Poza tym są tam też osiedla bloków, które przypominały mi te w polskich miastach.

Podsumowując: Wyjazd tylko do samego Merseburga, zwłaszcza, gdy do przejechania ma się kilkaset kilometrów nie ma jakiegoś ogromnego sensu, ale gdy będziecie zwiedzać Lipsk czy Drezno, to zdecydowanie polecam zorganizować wyjazd tak, by pojechać tam ja ten jeden dzień. Jest to też doskonałe miejsce na wypad dla osób mieszkających w pobliżu i lubiących aktywność na świeżym powietrzu oraz zwiedzanie miast.

M.

Wejście na dziedziniec pałacu
Bloczyska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *