40 miejsc, które trzeba zobaczyć w Budapeszcie [cz.1]

Pisałem już wcześniej jak nam minął pierwszy dzień w Budapeszcie i jakie były nasze pierwsze wrażenia. Zanim powstaną kolejne tego typu wpisy opisujące nasze dni spędzone w stolicy Węgier, wrzucam listę miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Budapeszcie. Lista jest dość długa, bo ma aż 40 punktów, dlatego też podzieliłem ją na dwie części, co […]

3

Pisałem już wcześniej jak nam minął pierwszy dzień w Budapeszcie i jakie były nasze pierwsze wrażenia. Zanim powstaną kolejne tego typu wpisy opisujące nasze dni spędzone w stolicy Węgier, wrzucam listę miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Budapeszcie.

Lista jest dość długa, bo ma aż 40 punktów, dlatego też podzieliłem ją na dwie części, co by ci się nie znudziło czytając. 😉

Jeśli wybierasz się do Budapesztu i zastanawiasz co zobaczyć, to jest to lista właśnie dla ciebie. Możesz wziąć notes i zapisać sobie poszczególne miejsca, albo po prostu wydrukować listę i voila. Dodam też, że ta lista skonstruowana jest tak, że można zacząć od jedynki i faktycznie zwiedzać te miejsca według numeracji.

Co zobaczyć w Budapeszcie?

1. Plac Bohaterów

To największy i najważniejszy plac w Budapeszcie. Na jego bokach znajdują się budynki muzeum sztuk pięknych oraz pałac sztuki. Dawniej stał tu m.in. pomnik Lenina, który po upadku komunizmu przeniesiono do parku pomników. Najważniejszym monumentem na placu jest pomnik milenijny, zbudowany z okazji 1000lecia powstania państwa węgierskiego. Pomnik wieńczy kolumna archanioła Gabriela, który według legendy ukazał się królowi Stefanowi i kazał mu się koronować. Pomnik został wyróżniony podczas EXPO 1900 w Paryżu. Otacza go kolumnada z ważnymi postaciami węgierskiej historii.

Plac bohaterów
Plac Bohaterów

2. Epreskert Garden

Gdy w 1870 roku rozpoczęto urbanizację tej części Budapesztu, miasto postanowiło oddać kawałek ziemi, na której jest park, artystom zajmującym się pracami społecznymi. Zaczęli oni stawiać swoje pracownie tuż obok parku, a z czasem budowali i wynajmowali domy i mieszkania w pobliżu tego miejsca. Tworzyli dzieła sztuki, głównie rzeźby, które do dziś stoją wśród drzew. Niestety po roku 1900 komuny artystów już nie było lub było ich dużo mniej i miasto oddało ogród uniwersytetowi sztuki. Dziś nie jest otwarty dla zwiedzających, a wejść można tu jedynie podczas corocznej wystawy prac studentów lub innych podobnych okazji. Dobrze jest więc zobaczyć w kalendarzu wydarzeń, czy coś się dzieje w ogrodzie i czy można go zobaczyć w czasie, w którym akurat będziesz zwiedzać Budapeszt. Nam się niestety nie poszczęściło.

3. Dworzec Budapest-Nyugati

Jeden z największych dworców w Budapeszcie zbudowano pod koniec XIX wieku przez pracownię Gustawa Eiffla. Wewnątrz jest restauracja Mc’Donalds, którą uznano za najelegantszą restaurację tej sieci na świecie. Kręcono tu również teledysk do piosenki Gwen Stefani, Early Winter.

Dworzec
Dworzec

4. Most Małgorzaty

Zbudowany i zaprojektowany przez francuskiego inżyniera Ernesta Gouina i jego firmę pod koniec XIX wieku. Projekt, wśród 43 prac zgłoszonych do konkursu, wybrano dlatego, że nawiązuje do paryskiej architektury, a ta idealnie wkomponowuje się w otoczenie. Najpierw nawierzchnia zrobiona była z drewnianej kostki, jednak w miarę nasilającego się ruchu postanowiono zastąpić ją kostką brukową. W pierwszej połowie XX wieku  most dodatkowo poszerzono, dodając dwa pasy. 

 

5. Baszta rybacka

Baszta Rybacka powstała jako część zabudowy miasta okazji tysiąclecia państwa Węgierskiego. Mimo swojego wyglądu, przypominającego zamek, nie posiada ona znaczenia militarnego, a jest tarasem widokowym. Rozpościera się z niej genialna panorama na Peszt i budynek parlamentu.

Baszta
Baszta Rybacka

6. Ruszwurm Confectionery – kawiarnia

To najstarsza kawiarnia w mieście, otworzona w 1827 roku. Elementy wystroju wnętrz mają wciąż nawet ponad 150 lat. Historia kawiarni jest bardzo zawiłą i skomplikowana. Najpierw przez długi czas był to interes rodzinny. Później, po drugiej wojnie światowej przejęło ten biznes miasto, by chwilę później powrócić do prawowitego właściciela. Gdy ten zmarł, poziom cukierni znacznie spadł, więc zatrudniono z powrotem dawnego pracownika, który uczył się zawodu właśnie w tym miejscu i kawiarnię udało się uratować. W roku 1990 biznes przeszedł w ręce zagraniczne spółki, ale nie na długo, bo po czterech latach wykupił go węgierski cukiernik, który do dziś jest jego właścicielem.

7. Labirynth

Tzw. jaskinia wampirów, to labirynt w podziemiach Budapesztu. Tunele pod Budapesztem mają ponad 10km długości. Jaskinia zajmuje 1km. Ustawione są tam figury ubrane w stroje z XIX w. a z głośników leci operowa muzyka. Dodatkowo jest tam część labiryntu, w której panuje zupełna ciemność i polegać w niej można wyłącznie na zmysłach pozawzrokowych. Byliśmy tam, co pokazujemy w filmie „Ucieczka z Budapesztu” na naszym kanale na YouTube, i tam naprawdę świruje nasz umysł. W tej ciemności mózg nam płata figle i niektórzy, tak jak ja, widzą białe plamki, obłoczki lub dymki. Można by pomyśleć, że ma się przed sobą ducha, a to tylko wytwór naszego mózgu. Mam nadzieję…

8. Most łańcuchowy

Wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Był wówczas pierwszym kamiennym mostem nad Dunajem w granicach Węgier. Został wysadzony podczas drugiej wojny i odbudowany tuż po niej. Na obydwu krańcach mostu znajdują się posągi lwów. Mówi się, że rzeźbiarz, który je wykonał, zrobił lwy bez języków. Nie jest to prawda. Po prostu ich nie widać z perspektywy przechodnia.

Most

9. Gresham Palace – Four Season Hotel

Wybudowany w 1906r. jako apartamentowiec z powierzchnią biurową dziś jest hotelem Four Seasons. Podczas okupacji po  II wojnie światowej, armia czerwona wykorzystywała ten budynek jako koszary. Przebudowa w hotel kosztowała 85 milionów dolarów. Hotel ma 162 pokoje i 17 apartamentów.

pałac

 

10. Drzewo Michaela Jacksona

Podczas jednej ze swoich tras koncertowych, MJ zatrzymał się w Budapesztańskim hotelu Kempiński. Wtedy to jego najwięksi fani zbierali się w pobliskim parku. Po jego śmierci postanowili upamiętnić artystę przypinając zdjęcia Michaela do drzewa prze hotelem, który im się z nim kojarzył. Do dziś w parku organizowane są spontaniczne flash moby.

Michael Jackson
Drzewo Michaela Jacksona

11. Szabadság tér 16 – kamienica Blade Runner

Prawdopodobnie najbardziej znany budynek mieszkalny w mieście. Zaprojektowany przez Artura Meininga, architekta niemieckiego pochodzenia. Dawniej nazywany Pałacem Adriatyckim. Był siedzibą węgierskiej spółki żeglugowej o czym świadczą zdobienia na zewnątrz budynku. Dawniej Węgry miały dostęp do morza Adriatyckiego i za pomocą spółki, wiele osób wyemigrowało do Stanów. Po utracie dostępu do morza, flotę węgierską przejęli Włosi.  Mieszkał tu też konsul Brazylii i Danii. Na rogu ulicy Zoltan jest kawiarnia, w której kiedyś znajdował się bank. Pewien człowiek próbował napaść na bank i wjechał samochodem w ścianę budynku. W konsekwencji napadu został zastrzelony skarbnik, a kolejne cztery osoby zostały ranne. Po tym zdarzeniu bank zamknął tutejszy oddział. Budynek stał się popularny za sprawą kręconych w nim filmów takich jak Blade Runner 2049, czy Szklana pułapka 5.

Wejście od ulicy Zoltan do biura.

kamienica

 

12. Buty nad rzeką

Pomnik ofiar holokaustu. 8 stycznia 1945 roku uprowadzono 145 osób ze szwedzkiej ambasady i poprowadzono nad brzeg Dunaju. Mieli tam zostać rozstrzelani przez strzałokrzyżowców (węgierski odpowiednik nazistów), jednak zostali uratowani przez policjantów zatrudnionych przez ambasadę. Uprowadzeni zeznali, że w momencie nadejścia pomocy, stali twarzą do rzeki i dlatego wszystkie buty ustawione są w kierunku Dunaju. Tych 145 osób zostało uratowane, jednak strzałokrzyżowcy masowo rozstrzeliwali Żydów. Ustawiali ich na brzegu rzeki i kazali im się rozebrać. Po zastrzeleniu ciała wpadały do rzeki.

Na pomnik składa się 60 żeliwnych butów przymocowanych do promenady na długości 40 metrów.

13. Parlament

Ponoć największy parlament na świecie, jednak różne źródła podają różne wersje. Jedni mówią że największy, inni, że są jeszcze dwa większe. Wikipedia podaje, że jest JEDNYM Z NAJWIĘKSZYCH. Gmach powstał po połączeniu trzech miast w jedno pod koniec XIX w.  Do budowy zużyto 40 milionów cegieł, pół miliona kamieni szlachetnych i 40kg złota. Powierzchnia użytkowa to 17000 metrów2. Ma 691 pomieszczeń, 27 wejść, 13 wind i 10 podwórzy. Przechowywano w nim największą relikwię narodu węgierskiego – koronę św. Stefaja, którą skradli prawdopodobnie Niemcy w 1944 roku. Została odnaleziona w USA i nie wiadomo jak się tam znalazła. Oddano ją w 1978 roku, a od roku 2000 można ją znowu oglądać w parlamencie.

parlament

 

14. Muzeum etnograficzne 

Jedno z największych muzeów tego rodzaju w Europie. Posiada 200 tysięcy eksponatów, w tym 140 tys. dotyczy kultury węgierskiej.

15. Tramwaj nr. 2

Trasa tramwaju  zaczyna się na Jászai Mari tér, a kończy na przystanku Vágóhíd. Linia tramwaju biegnie wzdłuż Dunaju i jadąc nim można zobaczyć wiele słynnych atrakcji Budapesztu w ciągu 22 minut, bo tyle trwa jazda całą trasą. Skład jest zabytkowy i jest to fajna opcja dla wszystkich. Zwłaszcza dla leniuchów lub jeśli pogoda na spacery się nie nadaje. 

 

16. Zamek Królewski w Budapeszcie

Zamek wraz ze wzgórzem zapisany jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał prawdopodobnie w XIV wieku, czego dowodzą fundamenty wieży Stefana. Pierwszy zamek został zniszczony przez Turków. Węgrzy postanowili odbudować zamek, jednak wygląd budynku został zmieniony na styl barokowy. Ten został niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny i ponownie go odbudowano. Do dziś prowadzone są tu prace archeologiczne.

Zamek
Zamek Królewski

17. Castle Garden Bazaar

Wybudowany w XIX w. Nazwa może sugerować, że w tym miejscu znajduje się targ, jednak targu nigdy tam nie było. Jest to natomiast Pałac Kultury z ozdobnym ogrodem. Neorenesansowy kompleks architektoniczny służy jako rozszerzenie Pałacu Królewskiego. Z kompleksu prowadzą do zamku historyczne schody. Na górę można również wjechać z tego miejsca windą lub ruchomymi schodami. Dawniej kompleks służył jako „kontrolowane i przyzwoite miejsce rozrywki” dla młodzieży, która miała być wychowywana z wartościami komunistycznymi. Później była i sala koncertowa tu dyskoteka pod chmurką. Dziś to miejsce sztuki. Organizowane są to wystawy, koncerty i pokazy taneczne.

budapeszcie

 

18 .Citadella

Kolejna budowla z XIX wieku. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Budapeszcie i znajduje się na górze Gellerta. Budynek od samego początku budził niechęć mieszkańców, którzy żądali jego zburzenia. Początkowo służył jako garnizon dla oddziałów austriackich, później, gdy obiekt oddano władzom miasta, zburzono część jego murów i zrobiono w nim więzienie. Podczas II wojny garnizon zajął oddział SS. W drugiej połowie XX wieku twierdzę przekształcono w muzeum, hotel oraz sale wystawowe.

budapeszcie

 

19. Gellert Hill Cave – jaskinia

Określana jako Jaskinia Św. Iwana, pustelnika, który tam mieszkał i podobno korzystał z wód termalnych obok jaskini. W XIX wieku jaskinie zamieszkiwała biedna rodzina, która w otworze jaskini wybudowała dom z suszonych na słońcu cegieł. Potem jaskinie przebudowano i zrobiono w niej klasztor i kaplicę. Jednocześnie w czasie wojny był w niej szpital polowy dla armii nazistowskich Niemiec. Dziś kaplica nadal istnieje i jest prowadzona przez zakon Paulinów. Można ją odwiedzać.

jaskinia

 

20. KIFOLYÓ projekt – żródło nad rzeką

Przestrzeń publiczna stworzona przez studentów Uniwersytetu Ekonomii i Technologii w Budapeszcie. Projekt miał na celu pokazać, że beton to świetny materiał, z którego można zrobić prawie wszystko. Zrobili oni tam betonowe ławki i grilla. Tuż obok jest żródło termalne, zaraz nad brzegiem Dunaju, w którym można się kąpać. Jest to świetne miejsce spotkań. Niestety poziom wody, gdy tam byliśmy, był zbyt wysoki i praktycznie nic nie było widać.

 

W tej części to już wszystko, ale niebawem będzie część druga, a więc wpadajcie na bloga, a najlepiej polubcie na nasz fanpage na Facebooku, bo tam będziecie na bieżąco ze wszystkimi postami i nie tylko. Zapraszam też na naszego Instagrama i YouTube’a.

M.

 

3 Comments

  1. Justyna

    Piękne zdjęcia Budapesztu. Filmiki z Waszej podróży po Europie też się świetnie ogląda. Ps. Budapeszt jest pięknym miastem, nie można go porównywać do Paryża, bo wg mnie ma inny klimat.

    1. Michał Bator

      Hej. Dzięki za miły komentarz. Jasne, że nie można go porównywać do Paryża i sam nie wiem skąd się to w ogóle wzięło. Jak tak teraz wspominam Budapeszt, to z chęcią bym tam kiedyś jeszcze pojechał.

  2. Justyna

    Ja też bym jeszcze pojechała i do Budapesztu i do Paryża, od biedy mogłaby być też Praga ?, ale na razie to zostały nam chyba tylko podróże wirtualne. Więc czekam na Wasze kolejne filmiki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *