Co zobaczyć w Zagrzebiu – 18 miejsc

Cześć!
Tym razem zabieramy Cię do Zagrzebia, stolicy Chorwacji. Poniżej jest lista osiemnastu miejsc, które warto tam zobaczyć. Bierz kartkę i długopis i zapisuj.

1

Lecimy dalej z listą atrakcji w miejscach, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży samochodem po Europie, którą odbyliśmy w lipcu 2020 roku. Owczem, były wówczas ograniczenia i pewne utrudnienia, jednak cała ta sytuacja miała też swoje plusy. Było m.in. mało turystów, co uprzyjemniło zwiedzanie, zwłaszcza w bardzo popularnych miejscach.

Dziś na tapet bierzemy Zagrzeb. Spędziliśmy tam tylko dwa dni, z czego pierwszy to był totalny chill i tylko wybraliśmy się na spacer po starówce, kolację i piwko. W drugi dzień od rana zwiedzaliśmy. Większość punktów na naszej liście udało nam się zobaczyć. Poza kolejką górską, którą tylko widzieliśmy z odległości kilku metrów, zaliczyliśmy wszystko i generalnie nie wrzucam do naszych list miejsc, w których nie byliśmy i nie sprawdziliśmy, ale uważam, że to dość fajna mikro atrakcja i warto ją wymienić.

Z tej serii pojawiły się już listy miejsc z takich miast jak: Koszyce, Eger czy Budapeszt, ale w zakładce „Nasze TOP” jest jeszcze wiele innych miejsc. Koniecznie tam zajrzyj.

Tymczasem lecimy z miejscami w Zagrzebiu.

1.Ulica Tkalciceva: 

Najbardziej popularna i znana ulica Zagrzebia , dużo knajp, niskie ceny, wieczorem imprezy. Kiedyś był w tym miejscu potok Medvescak i centrum przemysłowej dzielnicy z licznymi młynami wodnymi. Później powstały różne fabryki min. papieru, mydła itp, a na końcu garbarnie, ostatnia funkcjonowała tutaj aż do 1938 roku, kiedy potok był już ulicą. Po przemyśle ulica stała się centrum burdeli, które były legalne i reklamowane jako turystyczna atrakcja. Nie wolno było jednak umieszczać reklam, a znakiem że w danym domu jest burdel była czerwona latarenka. Istniały one do drugiej wojny światowej

Zagrzeb

2. Zagrzeb – Gornji Grad ( Górne Miasto) 

Starówka, której klimat przypomina  Pragę (dużo secesji), zachowane niemieckie napisy z czasów Austrowęgier. Ponoć nie należy tam jeść bo restauracje są nastawione na turystów i nie ma zazwyczaj autentycznej kuchni chorwackiej.

3.Kościół Św Marka

Najważniejszym elementem jest portal południowy, którego autorem jest praski artysta. Znajduje się tam 15 drewnianych postaci świętych a obok w czterech jeszcze 12 apostołów. Stąd jest to najbogatszy i najbardziej okazały portal w całej Europie środkowo – wschodniej. Drugim najważniejszym elementem jest dach z białych , niebieskich i czerwonych dachówek . Po jego lewej stronie jest herb Zagrzebia, a po prawej herb Królestwa Chorwacji, Slawonii i Dalmacji, którego Zagrzeb był stolicą.

Zagrzeb

4. Katedra 

Jest z przełomu 12 i 13 wieku i znajduje się obecnie w długiej renowacji. Poprzednią przeżyła po trzęsieniu ziemi w 1880 i trwała do 1902 roku. Kamień z którego została wykonana wietrzeje. Wewnątrz są okropne lampy, nie pasujące do wnętrza. Dużo ładniejsza z zewnątrz niż wewnątrz. Ma 108 metrów wysokości. Przed ołtarzem znajduje się szklana trumna arcybiskupa Zagrzebia.

Zagrzeb

5. Dolac Market 

Targ, gdzie wciąż waży się wszystko na szalkowych wagach. Można tu zjeść burka, w jednej z najdłużej go podających restauracji na rogu placu. Sprzedają tu okoliczni rolnicy. Można kupić min. wiklinę, obrusy, nalewki czy nabiał. Tuż obok nowoczesna hala z rybami i owocami morza. Otwarty codziennie tylko do 13. Są tam charakterystyczne czerwone parasolki nad straganami i pomnik kobiety ze wsi niosącej na głowie kosz z wiktuałami.

Zagrzeb

6. Plac Jelacic

To główny plac miasta, na którym również odbywa się targ ( trzeba spróbować papryki nadziewanej kiszoną kapustą). Na środku pomnik Josipa Jelacica- największego bojownika o oderwanie się Chorwacji od Węgier. Jest tu też węzeł tramwajowy i centralny punkt miasta. Pod placem płynie strumień Medvescak, który na placu został częściowo odkryty tworząc fontannę.

Zagrzeb

7. Wieża Lotrscak

Z wieży jest zawsze o 12 wystrzał z armaty na znak wypędzenia stąd Turków (trzeba być o tej godzinie, ale jest mega głośno). Z wieży jest wspaniała panorama miasta z góry, ale z samego wzgórza również jest niczego sobie. Wieża jest z 13 wieku. Jest częścią fortyfikacji otaczających miasto Gradec (dzisiejsza dzielnica Górne Miasto). Niegdyś był w niej dzwon, którego bicie oznaczało zamknięcie bram miasta na noc. Wejście kosztuje 20 kun.

8. Kolejka górska: 

Kolejka ma 126 lat. Bilet kosztuje 5 kun, ale niekoniecznie trzeba z niej skorzystać bo wejście schodami jest szybsze, wjazd trwa tylko minutę i to najkrótsza kolejka w Europie, bo trasa liczy tylko 60 metrów. Była pierwszym środkiem komunikacji w mieście. Zbudowano ją jeszcze przed tramwajami konnymi.  Została zniszczona w czasie drugiej wojny, a odbudowana dopiero w 1974 roku.

9. Park Zrinjevac: 

Właściwie to skwer z alejkami platanowymi, które zostały podarowane Zagrzebiowi przez Mediolan. Wokół stoją ważne instytucje takie jak sąd, ministerstwa, akademia nauki i sztuki i ambasady min. Czarnogóry i francuska. W parku stoi zabytkowy pawilon muzyczny i kolumna meteorologiczna (pokazuje temperaturę i wilgotność) i fontanna”Grzyb” (jak na ironię ogłoszona wpadką bo oblewała przechodniów i pokrywała się mułem i grzybami, aż do remontu, kiedy pokryto ją granitem). Niegdyś zwany Nowym Placem, dziś jest najstarszym placo-parko- skwerem w Zagrzebiu. Pierwotnie były tu bagna. Jest pomnikiem architektury krajobrazu, znajdującym się pod ochroną już ponad 100 lat.

10. Zagrzeb – Dolne Miasto 

W odróżnieniu od górnego jest mniej turystyczne, ma szerokie ulice i trochę komunistycznych budynków. Coś jak Warszawa, ale jest też dużo pokrytych brudem kamienic jak w Budapeszcie.

11. Kallina House: 

Wspaniała kamienica art deco, wykładana żółto niebieskimi kaflami. Należała do właściciela fabryki ceramiki, pana Kalliny, i to z jego fabryki właśnie pochodzą te kafle.

kamienica

12. Zagrzeb – Teatr Narodowy

Soczyście żółty (na cześć Habsburgów). Zbudowany pod koniec 19 wieku jego otwarcie uświetnił sam cesarz Austrowęgier Franciszek Józef. Mieści się na najpiękniejszym  placu Zagrzebia, marszałka Tito, na którym zawsze rosną kwiaty – na wiosnę tulipany). Odpowiednik paryskiej opery, zbudowany jest w stylu Rokoko.  Przed teatrem znajduje się Fontanna życia, przedstawiająca zakochanych ludzi w różnym wieku. Ma ponad 100 lat, a wydaje się wspolczesna. Artysta stworzyl ją mając zaledwie 22 lata.

fontanna

13. Plac Króla Tomisława 

To plac pierwszego chorwackiego króla. Znajduje się  przed dworcem kolejowym i  przypomina kawałek Paryża lub Budapesztu. Przy placu elegancki hotel Esplanade, gdzie nocowali pasażerowie Orient Expresu. Mówi się że podróżni wysiadający z pociągu w Zagrzebiu mają królewskie powitanie, ponieważ po wyjściu z dworca wita ich pomnik króla.

14. Promenada Strossmeyera: 

Piękny widok na miasto, instagramowe miejsce. Biegnie wzdłuż dawnych murów miejskich. Aleja wysadzana jest drzewami kasztanowymi. Latem odbywa się tutaj dużo imprez kulturalnych.

promenada
Widok z promenady

15.Ilica

Taka chorwacka Marszałkowska. Dużo sklepów, sprzedawców kasztanów i kolb kukurydzy w przyprawach. W kawiarni Vincek są pyszne lody i ciastka. Jedna z najdłuższych ulic w mieście. Ma prawie 6,5 km i 500 numerów adresowych.

Ilica

16. Zagrzeb – Tunel Gric 

Odchodzi od ulicy Krvavi most. Nazwa pochodzi od walk pomiędzy dwoma miastami: Kaptolem (dziś najwyżej położona część miasta, Gradecem (dziś Górne Miadto), do których dochodziło na granicznym moście (kiedyś płynął tu potok, dziś jest pod ziemią). Wybudowany w czasie drugiej wojny jako schron dla mieszkańców na 350 metrów długości

tunel

17. Pawilon Sztuki

Był to pawilon chorwacki na wystawie w Budapeszcie z okazji tysiąclecia Węgier. Po jej zakończeniu jego konstrukcję przetransportowano do Zagrzebia i postawiono na nowo przy placu króla Tomisława.

pałac

18. Zielona podkowa

Osiem parków obok siebie. W jednym z nich pomnik sikającego chłopca. Nie ma opcji, żeby nie przejść przez choćby jeden z nich, więc zlokalizowanie podkowy nie jest trudne.

Mam nadzieję, że lista Ci się przyda. Zapraszam też na nasz kanał na YouTube, gdzie jest już film z Zagrzebia, ale też są filmy z innych miejsc. Życzę miłego oglądania!

M.

One Comment

  1. Виктор

    Najwiekszym jarmarkiem kraj w P lwyspu Balkanskiego jest zdecydowanie ten organizowany w Zagrzebiu. To naprawde ogromne wydarzenie, odbywajace sie jednoczesnie w kilku dzielnicach stolicy, w pietnastu lokalizacjach. Podczas zagrzebskiego adwentu w centrum, na placu kr la Tomislava, powstaje ogromne lodowisko. Fontanna przy placu bana Josipa Jelacicia przyozdobiona jest na wz r wielkiego wienca adwentowego z czterema swieczkami, na tzw. G rnym Miescie zorganizowana jest karuzela, a cale miasteczko pelne jest malych domk w, w kt rych zakupic mozna tradycyjne pamiatki, rekodzielo i grzane wino. Caly Zagrzeb przypomina basniowa kraine wypelniona klimatem Bozego Narodzenia. Odbywaja sie tam liczne koncerty, istnieja swietlne tunele stworzone ze swiatecznych lampek, a w niemal kazdym zakatku mozna znalezc bozonarodzeniowe domki pelne zapach w i smak w tradycyjnego chorwackiego jedzenia. Jednym z najpopularniejszych miejsc adwentowego Zagrzebia jest Park Zrinjevac. Na terenie parku znajduje sie ponad 200 platan w, kt re w okresie swiatecznym przyozdobione sa tysiacem lampek choinkowych. W srodku, pomiedzy drzewami, znajduje sie fontanna, kt ra przez okres zimowy takze ozdobiona jest w fantazyjny spos b. Produkty sprzedawane na tutejszych stoiskach sa starannie wyselekcjonowane, znajduja sie tu produkty lokalnych rzemieslnik w oraz tradycyjnych wytw rc w lokalnej zywosci. Mozna zasmakowac tam prawdziwych chorwackich swiatecznych potraw, wsr d kt rych jest np. makaron z kapusta, zwany Jarmark w Lublanie nie jest organizowany z az takim rozmachem, jednak jest r wnie piekny. Podczas niego cale stare miasto slowenskiej stolicy ozdobione jest swietlnymi iluminacjami, w tym niemal wszystkie kamienice oplecione sa choinkowymi lampkami. Te najbardziej unikatowe ozdoby swietlne mozna odnalezc nieopodal Potr jnego mostu oraz rynku Pre ernov Trg. Niemal cale centrum miasta pelne jest kolorowych kram w, gdzie zakupic mozna swiateczne ozdoby, pamiatki, tradycyjne produkty spozywcze, potrawy oraz oczywiscie grzane wino. Miejscem, do kt rego powinni sie udac wszyscy chcacy zasmakowac lokalnych specjal w jest Pogacarjev Trg. To na tym rynku znajduje sie cala strefa gastronomiczna, przede wszystkim liczne miejsca z grillem oraz lokalnymi alkoholami: winem, piwem, likierami, nalewkami i rakija. Gl wnym miejscem rozrywki jest zas Kongresni trg, gdzie rozstawiona jest wielka scena i prawie przez caly czas adwentu, odbywaja sie tam liczne koncerty. Odwiedzajac podczas adwentu te piekne stolice, zwane czesto

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *