Eger – 10 miejsc, które trzeba zobaczyć

Ostatnio pisałem o naszym pobycie w Egerze na Węgrzech, a dziś podrzucam listę 10 miejsc, które warto zobaczyć w tym mieście. Eger bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Znaleźliśmy się tam właściwie tylko dlatego, że chcieliśmy zrobić sobie przerwę w drodze do Budapesztu i zarezerwowaliśmy tam dwa noclegi. To był strzał w dziesiątkę i wiem, że następnym […]

0

Ostatnio pisałem o naszym pobycie w Egerze na Węgrzech, a dziś podrzucam listę 10 miejsc, które warto zobaczyć w tym mieście. Eger bardzo pozytywnie nas zaskoczył. Znaleźliśmy się tam właściwie tylko dlatego, że chcieliśmy zrobić sobie przerwę w drodze do Budapesztu i zarezerwowaliśmy tam dwa noclegi. To był strzał w dziesiątkę i wiem, że następnym razem tych noclegów będzie więcej. 

 

Co zobaczyć w Egerze?

1. Zamek

Wybudowany w XIII wieku zamek jest jednym z najważniejszych historycznych monumentów Węgier. To tutaj armia kapitana Istvána Dobó pokonała trzydziestokrotnie większe wojsko osmańskie w 1552 roku. Wówczas w obozie tureckim krążyła plotka jakoby węgierscy żołnierze w zamku pili byczą krew, dzięki czemu mieli nadludzką siłę. Tak naprawdę było to czerwone wino, które znamy dziś właśnie pod nazwą „Bycza Krew”.

Mimo to 44 lata później Turcy zdobyli twierdzę i panowali tam przez kolejnych 91 lat. To dlatego w mieście podziwiać możemy teraz minaret i korzystać z tureckich łaźni. Zamek został odbity w 1687 roku dzięki połączeniu sił austriacko- węgierskich. 

Na zamku, ku czci bohaterów codziennie o godzinie 15:52 rozlega się wystrzał armatni.

Zamek
Spacer po zamku

2. Plac Dobo

Plac nazwano na cześć wspomnianego wcześniej kapitana Dobo, którego pomnik zdobi plac od 1907 roku.

Eger

3. Eger Sign

Logo miasta na placu Gardonyi Geza, tuż przy placu Dobo.

Eger sign

4. Miasto pod miastem

Wracający do Egeru po podboju tureckim biskup Fenessy nie chciał już mieszkać na zamku. Zakupił dwie działki w mieście, by zbudować na nich pałac, a do budowy pałacu zaczęto wydobywać skały ze wzgórza znajdującego się za działkami. Poprzez wydobycie skał, powstały pod ziemią długie korytarze piwnic. Okazało się, że klimat w nich jest idealny dla przechowywania wina, więc podatek kościelny, wpłacany w formie wina, był przechowywany w tych właśnie podziemiach.

5. Bazylika w Egerze / Katedra św Michała i Jana

Główna świątynia archidiecezji węgierskiej. Wzniesiona na początku XIX wieku. Wejście do niej zostało ozdobione postaciami św. Władysława, Stefana oraz Piotra i Pawła. Wykończenie wnętrza zajęło aż 120 lat. W świątyni od 1 Maja do 31 października codziennie odbywają się koncerty organowe. Pn-pt o 11:30, niedziela o 12:45. Wejście 800ft.

6. Plac Eszterházy

Plac nazwany na cześć arcybiskupa Karolya Eszterhazyego, dzięki któremu budynek liceum stojący przy nim jest piętrowy. Pierwotna wersja budynku była parterowa. Poza liceum, przy placu znajduje się też bazylika oraz pałac arcybiskupi. Na rogu placu znajduje się krata z kłódkami, które symbolizują miłość, przyjaźń oraz niezapomniane chwile. W tym miejscu zaczyna się podziemny system piwnic miasta.

7. Egerszálók – dolina wód leczniczych

W latach 60 XX wieku poszukiwano w tym miejscu ropy, jednak w trakcie poszukiwań natrafiono na wody mineralne o temperaturze 68 stopni. Wody te uznano za lecznicze w latach 90. Mają one pomagać na miażdżycę, bóle pochodzenia reumatycznego i bóle stawów. Źródło znajduje się na wzgórzu Sódomb, a sole mineralne, które po nim spływają, tworzą charakterystyczne formy w kształcie słupów koloru białego.

To miejsce zaznaczyliśmy sobie na mapie, jednak nie udało nam się go zobaczyć. Może Wam się uda.

8. Noszvaj barlanglakások – groty mieszkalne w tufie wulkanicznym

W tym miejscu znajdują się groty mieszkalne, które wydrążone zostały w tufie wulkanicznym, czyli w skale. Były one zamieszkane do lat 60 ubiegłego wieku przez mniej zamożnych ludzi. Bogaci drążyli w skałach kaplice, domy dla służby czy piwniczki na wino. Część z nich używana jest do dziś.

 

9. Minaret

Pozostałość po meczecie. Na wieżę można wejść, jednak ja nie skorzystałem z tej atrakcji, ponieważ mam lęk wysokości 😛

 

10. Dolina Pięknej Damy

Miejsce, w którym znajdują się piwniczki, w których można zdegustować miejscowe wina. Jest ich tam około 140 z czego prawie 1/3 można odwiedzić. Jest tam mnóstwo ludzi i panuje niesamowity klimat. Zwłaszcza wieczorem. Gorąco polecamy piwniczkę numer 2, gdzie gości nas starsza pani, która uwielbia Polaków i jest niesamowicie zabawna. 

Eger
Piwniczki w dolinie

Mam nadzieję, że ta lista się Wam przyda. Zapraszam też na YouTube gdzie znajdziecie film z Egeru

M.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *