Cześć. Witam Cię w drugiej części listy miejsc, które warto zobaczyć będąc w stolicy Węgier. Jeżeli nie widziałeś/aś jeszcze części pierwszej, to jest ona TU.
A teraz możesz złapać za kartkę i zapisać sobie interesujące Cię miejsca. 😉
Lecimy:
21. Central Market Hall – Hala targowa
Największa i najstarsza w Budapeszcie z 1897 roku, zniszczona w czasie Drugiej Wojny odbudowana dopiero pod koniec 20 wieku, poziom -1 i 0 to spożywka, poziom 1 to pamiątki głównie tekstylne, ale ceny wysokie, są też stoiska z jedzeniem. Jest jedna główna zasada: to sprzedawca podaje towar.
22. Ragay ulica – Imprezownia
Niegdyś główna ulica dzielnicy Ferencvaros, porównywana do Qartier Latin w Paryżu, mnóstwo imprezowni i knajp, wieczorem dominują tu w barach raczej miejscowi.
23. Metropolitan Ervin Szabó Library
Największa biblioteka w Budapeszcie, znajduje się w rezydencji znanego węgierskiego arystokraty Wenckheima. Po tym jak miasto kupiło pałac w 1931 roku zorganizowano w dawnych salach pałacowych bibliotekę. Czytelnia znajduje się w dawnej jadalni, a w dawnej palarni papierosów znajduje się cylindryczna klatka schodowa prowadząca na galerię. Oba pomieszczenia są ukryte ciemnym drewnem i są najpiękniejszymi w całym budynku. Jedna z czytelni znajduje się też w sali balowej. Wszystko w stylu Ludwika 15stego. Niektóre z sal przypominają klimaty Harrego Pottera, inne francuskiego zamku. Wchodzi się do niej przez nowoczesne skrzydło nowej biblioteki na poziomie czwartym, wstęp płatny 1000 forintów, bilet kupuje się w recepcji.
24. Biblioteka uniwersytecka
Najstarsza na Węgrzech, półtora miliona zbiorów, Jej najcenniejszym okazem jest manuskrypt z 1307 roku Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Na fasadzie motto w łacinie: Dla sztuki, literatury, życia”. Biblioteka jest w budynku z 1876 roku, ale istnieje znacznie dłużej bo od 1561. Główna czytelnia pokryta pięknymi muralami. Jedno z instagramowych most see Budapesztu
25. Csendes Létterem – Vintage Bar & Café*
Jeden z ruin barów gdzie rano można zjeść śniadanie, popołudniu funkcjonuje jako kawiarnia a wieczorem bar z djem. Wcześniej od 1883 było tu eleganckie cafe fumio do czego częściowo nawiązuje wystrój np żyrandole. Wystrój dziwaczny np wiszące do góry nogami lalki z sufitu. Tanio, warto zjeść zupę gulaszową, lub pyszne burgery
26. Párisi Passage Café & Brasserie*
Znajduje się w pięciogwiazdkowym Parisi Udar Hotel Budapest, należącym do sieci Hyatt. W dzień wspaniałą kawiarnia, wieczorem elegancka restauracja. Wcześniej w budynku hotelowym znajdowało się pierwsze nowoczesne centrum handlowe Budapesztu, później był tu bank i agencja podróży. Wnętrza w stylu belle epoque. Budynek zaprojektowany przez barona Bruderna, który sam zamieszkał w nim na drugim piętrze, od początku przezwany przez mieszkańców „Paryskim Domem”. Kawiarnia słynie z deserów z ciemnej czekolady. Niektóre z elementów pasażu wyprodukowała ta sama firma, która tworzyła dla Harrodsa w Londynie.Pierwotnie na dole były 32 luksusowe sklepy. W czasie wojny kompletnie niezniszczony. Na samej górze znajduje się największy apartament hotelowy Budapesztu. Pod szklanym dachem znajduje się olbrzymi kryształowy żyrandol, którego tworzenie zajęło 2 lata. Podobnych kawiarni w Budapeszcie jest więcej. Warto się rozejrzeć.
27. Jégbüfé
Kawiarnia i cukiernia. W 2015 roku po 63 latach zamknięta z powodu przebudowy Parisi Udvar, którego właściciel wyrzucił wszystkie sklepy i kawiarnie z parteru żeby zrobić miejsce na luksusowy hotel. Socjalistyczna kawiarnia słynęła z marnej jakości ciast i okropnej obsługi ale wieku Węgrów wspomina ją z nostalgią. Dziś nowe lokale działają aż w trzech miejscach ale nie mają już retro nastroju. Wystrój okropny , ale tanie torty i kremówki zwłaszcza tort nugatowy godny polecenia.
28. Hungarian Jewish Museum and Archives
Ponad stuletnie muzeum, jedne z najczęściej odwiedzanych żydowskich muzeów w Europie.
29. Wielka Synagoga w Budapeszcie
Największa w Europie i trzecia co do wielkości na świecie, po Nowym Jorku(jest tam jej dokładna kopia) i Jerozolimie. Zbudowana w stylu mauretańskim , pochodzącym z północnej Afryki i Hiszpanii, grał tu na organach Franciszek Liszt, wysadzona w powietrze 7 miesięcy przed wybuchem drugiej wojny przez pronazistowskie ugrupowanie, odbudowana dopiero w 1996 roku za 5 mln dolarów ufundowanych przez Estee Lauder- amerykański koncern kosmetyczny. W skład kompleksu synagogi wchodzi muzeum, świątynia bohaterów na 250 miejsc, gdzie odbywają się nabożeństwa w zimie i w tygodniu oraz mały cmentarz. Obok synagog nigdy nie buduję się cmentarzy ale w trakcie wojny było tu getto i zmarłych chowano obok kościoła , dziś w tym miejscu jest Pomnik im poświęcony
30. Szimpla / Ruin Bars
Otwarty w 2002 roku, jego właściciele przenieśli się wkrótce di starej fabryki chroniąc ją przed wyburzeniem, są tu bary, biblioteka, Pchli market rowerowy i płyt, psi, modowy, kino z alternatywnymi filmami, odbywają się koncerty i targ rolników. Kompleks mieści 600 osób , ale w weekendy jest ich nawet 5 tysięcy, w tym 80% turystów.
31. New Teatre
Podczas 100 letniej historii teatr zmieniał nazwe 24 razy. Początkowo funkcjonował jako klub nocny a na jego fasadzie zamiast eleganckich posągów są figlarne złote herubinki, które zostały na niej nawet po zmianie klubu na szacowny teatr. To jeden z najpiękniejszych budynków art deco w Budapeszcie. Niestety teatr przeżywa ostatnio kryzys i na spektaklach widownia zapełnia się tylko w połowie. W 1990 budynek przeszedł gruntowną renowację by przywrócić mu oryginalny wygląd z 1902 roku.
32. Węgierska Opera Państwowa
Wspaniały , drugi co do wielkości teatr w Budapeszcie i na Węgrzech został ufundowanych przez cesarza Austrowęgier Franciszka I w 1884 roku. Po jej wybudowaniu kiedy okazała się jedną z najlepszych europejskich oper Franciszek powiedział tylko lakoniczne: jest ładna . Podoba mi się. Od 1886 odbywa się tutaj słynny bal. Pod względem piękna i akustyki opera zaliczana jest do najlepszych na świecie. Mieści ponad 1200 osób. W 1970 roku grupa inżynierów przeprowadziła badania dźwięku i okazało się, że opera ma najlepszą akustykę w Europie zaraz po La Scali w Mediolanie i operze Garnier w Paryżu. Pierwszym dyrektorem opery był Ferenc Erkel twórca hymnu Węgier. Jednym z dyrektorów był też Gustav Mahler najsłynniejszy kompozytor węgierski. W holu wisi żyrandol z brązu który waży ponad 3 tony. Aktualnie opera jest w remoncie.
33. New York Cafe
Jedna z najpiękniejszych kawiarni na świecie. Znajduje się we wspaniałym budynku amerykańskiej firmy New York Insurance Company w którym istniała od samego początku czyli od 1894 roku. Przetrwała wojny i zmianę reżimu, a jedyną przerwą w jej działalności były lata 2001-2006 kiedy gruntownie ją odnowiono, a budynku urządzono luksusowy hotel włoskiej sieci Boscolo. Cappuccino kosztuje 10 euro ale w innym blogu było że zestaw węgierskich ciastek za 6,50. Codziennie od 11 do 17 muzyka kabaretowa na żywo. Di rachunku z góry pobierana jest obsługa 10%.
34. Király gyógyfürdő – Łaźnie w Budapeszcie
Królewskie Kąpielisko, nazwa nie pochodzi od króla ale rodziny o nazwisku König, łaźnie mniej turystyczne niż pozostałe i tańsze, nie ma dzieci poniżej 14 roku życia, wstęp 2600 forintów, czynne od 9 do 21 7 dni w tygodniu, w ich skład wchodzą cztery kryte baseny o temperaturze od 32 do 40 stopni, i basen głęboki o temperaturze 26 stopni. Oprócz tego są Łaźnie dwie parowei sauna fińska. Kąpielisko czynne już od 1565 roku czyli osmańskich czasów, kiedy Budą rządzili nie węgierscy królowie ale turecki pasza. Początkowo woda była tutaj doprowadzana ze źródeł kanałami z drzewa modrzewiowego. Woda lecznicza bogata w wodorowęglan sodu i magnezu. Charakterystyczna kopuła z małymi śwuetlikami, od dawna nie remontowana co stwarza średniowieczny klimat. . Wcześniej łaźnia była tylko dla mężczyzn teraz jest niestety unisex.
35. Łaźnie Gellert
Część słynnego hotelu Gellert w Budzie, otworzone w 1918 roku, w stylu secesji, lecznicze źródła odkryto tutaj już w 13 wieku, w sredniowieczu był tu szpital, a potem tureckie Łaźnie nazywane mułowymi, bo na brzegach basenów osądzał się wciąż muł, Łaźnie działały nawet podczas Drugiej wojny, ale pod jej koniec zostały zbombardowane, po wojnie odbudowane, ale w zupełnie prostym stylu, dopiero w 2008 roku przywrócono im pierwotny wygląd, woda ma 35-40 stooni, leczy min astmę i chroniczny bronchit. Oprócz basenów są też min. sauny osobne dla kobiet i mężczyzn oraz odkryty basen gdzie co pół godziny imitowana jest fala. Wszystkie baseny pierwotnie były osobne dla kobiet o mężczyzn dziś są wspolne. Cena 5100 forintów, drożej w weekendy
36. City Park w Budapeszcie
Jeden z pierwszych parków na świecie, jego pierwotna niemiecka nazwa to Stadtwäldchen, w parku odbywały się obchody tysiąclecia Węgier w 1896 roku, z okazji których w mieście wybudowano wielkie bulwary, ulicę Andrassy i milenijne metro M1. W parku znajduje się zamek Vajdahunyad, łaźnie Scheneyi, zoo, cyrk działający od 1889 roku, chociaż dzisiejszy budynek pochodzi z 1971 roku i to jedyny kamienny cyrk w Europie, restauracja Gundela dzualajava od 1894 roku. W 1938 roku restauracja dostarczała catering na wystawie światowej w nowym roku, specjalnością są palacsinta- naleśniki z farszem z rumu, rodzynek, orzechów i skórki pomarańczowej podawana z czekoladowym sosie. W parku są też muzea i inne restauracje oraz wieża widokowa.
37. Zamek Vajdahunyad
Zamek znajduje się w parku miejskim. Z okazji 1000 lecia Węgier zorganizowano w tym miejscu tymczasową wystawę, na potrzeby której wybudowano zespół budynków, które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i miały reprezentować różne style architektoniczne: romański, gotycki, renesansowy i barokowy. Wystawa tak bardzo spodobała się mieszkańcom, że w 1904r. postanowiono zbudować te budynki z trwałego materiału. Dziś mieści się w nim Muzeum Rolnictwa Węgier, największe muzeum rolnicze w Europie. Zewnętrzna ściana zamku zawiera popiersie Béli Lugosi, węgiersko-amerykańskiej aktorki słynnej z roli hrabiego Draculi w oryginalnym filmie z 1931 roku. W letnie wieczory odbywają się tu koncerty.
38. Széchenyi Fürdő – łaźnia w Budapeszcie
Największy kompleks basenów i term w Europie. Wybudowany w 1881 roku w północnej części parku miejskiego. Przed I wojną był tak popularny, że konieczna była jego rozbudowa. W okresie międzywojennym otwarto baseny na wolnym powietrzu, jednak korzystanie z nich przez cały rok, było możliwe dopiero w 1963r. Obiekt zasilają dwa źródła. Jedno o temp. 74 stopni, drugie 77. Dawniej baseny były podzielone. Część była dla mężczyzn, i część dla kobiet. Dziś nie ma już tego podziału.
39. Ecseri – Pchli targ w Budapeszcie
Największy pchli targ w mieście. Można tu kupić wszystko. Od mebli po elementy umundurowania wojskowego. Był nawet portret Hitlera. Ktoś reflektuje?
40. China Town w Budapeszcie
W Budapeszcie jest najwięcej emigrantów z Azji w całej Europie Środkowej. Mieszka ich tu ponad 30 tys. Chińczycy przybyli na Węgry w latach 1989–1992, kiedy nie było obowiązku wizowego, a po upadku komunizmu pojawiły się możliwości gospodarcze. Większość z nich to niewykwalifikowani, pracowici ludzie, którzy przybyli tu w poszukiwaniu lepszego życia. Na początku zajmowali się handlem sprowadzanych z Chin ciuchów. Część z nich bardzo się na tym wzbogaciła, a część nadal sprzedaje tekstylia na targach. W szczytowym okresie, w latach 90., chińska społeczność węgierska osiągnęła prawie 50 000 ludzi, ale wielu z nich przeniosło się do Europy Zachodniej lub powróciło do rodzinnych miast w Chinach. Pozostali otworzyli tu hale targowe, sklepy, przychodnie, kościoły, salony masażu i fryzjerskie oraz chińskie restauracje. Najlepsze w mieście.
Aby dostać się do centrum Monori od centrum środkami transportu publicznego, możesz albo autobusem z placu Kálvin (nr 9 do dolnej stacji kolejowej Kőbánya) lub tramwajem z placu Blaha Lujza (nr 28 do ulicy Mázsa). Będziesz podróżował przez dzielnice klasy robotniczej, które dają wgląd w mniej efektowną stronę Budapesztu, taką, którą niewielu turystów zwykle widzi. Ewentualnie możesz wziąć 15-minutową taksówkę, która kosztuje około 10-12 €.
Drugi Chinatown, rynek Józsefváros / Euro Square, jest nieco bliżej centrum miasta i wzdłuż tych samych linii tramwajowych (nr 28) i autobusowych (nr 9) co Monori Center
To już wszystko z naszej listy. Mam nadzieję, że się przyda. Więcej ciekawostek i informacji znajdziesz TU. Życzę miłego odkrywania Budapesztu!
M.